כותרות אחרונות
Search

ממצאי התחקיר של אירוע הרצח הכפול בראשל"צ

מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, מסר את סיכום חקירת תיק הרצח והגורמים שנטלו חלק במרדף אחר החשוד

תחקיר מבצעי המסכם את אירועי הרצח הכפול בראשון לציון, בו נרצחו אנסטסיה רוסנוב (29) ואליעזר קנדינוב (34) ז"ל. התחקיר התנהל בראשות מפקד המחוז, ניצב מוטי כהן, ובו השתתפו כלל היחידות שנטלו חלק בטיפול באירועים שקדמו לרצח, היחידות שניהלו את תיק הרצח והגורמים שנטלו חלק במרדף אחר החשוד ברצח, יאן גבריאלוב, ובאיתורו.

להלן עיקרי דברי מפקד מחוז מרכז:

"מדובר באירוע קשה, רצח של אישה צעירה ואימא לשני ילדים ובן זוגה, אב לשלושה, שנרצחו על לא עוול בכפם, והמשכו במרדף נחוש, איתור ונטרול החשוד ברצח תוך שלושה ימים.

"אירועי אלימות בין בני זוג נמצאים במוקד הקשב המחוזי. אירועים רגישים ומורכבים אלה מחייבים התנהלות מקצועית מהמעלה הראשונה, שכן לא פעם מדובר בתנאים של חוסר במידע עם פוטנציאל ממשי וסיכון מיידי להסלמה. יש לשבח את הפעילות המקצועית והפיקודית של תחנת ראשון לציון ומרחב שפלה באירועים שקדמו לרצח. התחנה נהגה לפי הכלל של "אם יש ספק – אין ספק" והפעילה באופן מקצועי וראוי את כל הכלים העומדים לרשות המשטרה. אני מצפה מכל תחנה במחוז לטפל באירוע אלימות בין בני זוג באופן בו טופל המקרה בתחנת ראשון לציון."אני ער לשיח ציבורי כזה או אחר. לתפיסתי אסור בתכלית האיסור לשפוט קורבנות אלימות במשפחה, בכל הנוגע לשיקול דעתם האם להישאר או לא במקלט עד לאיתור החשוד. מחובתנו למצוא את הפתרונות הטובים ביותר בסוגיה זו ביחד עם כלל המערכות הרלוונטיות העוסקות בתחום.  

"הרצח הוביל להגדרת המרדף כמבצע מחוזי בראשות סגן מפקד המחוז, ניצב אלון לבבי, ולהירתמות משולבת של תחנת ראשון לציון, מרחב שפלה, היחידה המרכזית (ימ"ר), יחידות טכנולוגיות במחוז ובמטה הארצי, היחידה המשטרתית המיוחדת (ימ"מ), היחידה האווירית ויחידת המשא ומתן. פרופיל הרוצח שהוכן ביחידה למשא ומתן, לצד הפרופיל הפלילי והמודיעיני של החשוד, הובילו להנחה שמדובר בחשוד עם מסוכנות גבוהה. התכלית האסטרטגית שהוגדרה במחוז קבעה שיש לבצע את מעצר החשוד בטווח זמן מיידי, ללא פגיעה נוספת באזרחים ובשוטרים.

"לא ניתן לפרט מטעמים ברורים את עומק התווך הטכנולוגי שהופעל באירוע הזה, שכן מדובר בעולם תוכן מורכב ומתקדם ששם את משטרת ישראל בקו הקדמי של יכולת מבצעית טכנולוגית, כלי שובר שוויון שהוכיח את עצמו גם באירוע זה.

"הצורך לפנות לעזרת הציבור באמצעות פרסום תמונת חשוד בבריחה מוגדר במשטרת ישראל על ידי הגורם המבצעי – חקירתי בלבד. בטחון הציבור הוא ערך עליון וממנו נגזרת התכלית המבצעית לאיתור החשוד ונטרולו לפני שיספיק לפגוע בחפים מפשע. פרופיל הרוצח שהוכן הגדיר אותו כעבריין ערמומי, מתוחכם וקר רוח הבקיא ביכולות רשויות האכיפה. הנחת העבודה הייתה כי כל עוד קיים היתרון הטכנולוגי של הכוחות על החשוד לצד החשש שפרסום תמונתו יגרום לו לרדת למחתרת ואף יהפוך אותו למסוכן ביתר שאת לסביבתו, יש להימנע מפנייה יזומה לקבלת סיוע מהציבור הרחב. שיקול הדעת להימנע מפרסום היה נכון ואפשר את ניתובו של החשוד ברצח למפגש עם כוח משטרתי ולא עם אזרחים תמימים. 

"מבצע לכידת החשוד תוכנן בקפידה וכלל את מיטב הכוחות והיחידות המודיעיניות והטכנולוגיות העומדים לרשות משטרת ישראל. ניהול המרדף על ידי מפקד היחידה המרכזית, תוך הפעלת סיוע ואמצעים של הרמה הארצית בעבודת נמלים, פיזר את הערפל סביב החשוד ואפשר התחקות אחר תנועותיו ואיתורו. 

"עם חזרתי מחוץ לארץ ביום שישי ביצעתי הערכת מצב בשעות הערב בחדר הפיקוד הקדמי (חפ"ק) של המבצע במטה המחוז. למחרת, ביום שבת, המשכתי לעקוב אחר הפעילות בחפ"ק של היחידה המרכזית. כאשר התברר שהחשוד זיהה את כוחות הבילוש ופתח בנסיעה פרועה, תוך סיכון ממשי של אזרחים ונהגים, החלטתי לצאת לשטח. החלטה זו נובעת מתפיסת עולמי הפיקודית, לפיה מוטל על המפקד להיות סמוך לכוחותיו בשטח. המסוכנות הברורה שעלתה מהחשוד שהחל בנהיגה פרועה וההערכה שהוא חמוש ועלול לסכן אזרחים הובילה אותי להתמקם במעגל הפנימי לפיקוד ולשליטה הדוקים על מהלכי האירוע. לתפיסתי זו אחריותי כמפקד המחוז.

"תוך כדי האזנה לרשתות הבילוש וסריקת השטח נתקלנו ברכב החשוד בעיר לוד כשהוא נוהג ברחוב הומה אדם ומסכן את הציבור. עוזרי, שנהג ברכב, גילה אומץ לב ומקצועיות וניגח את רכב החשוד והביא לעצירתו. בשבריר שנייה ניצלתי את עצירת רכב החשוד, זיהיתי את ידי החשוד מונפות בתנועת אחיזה של חפץ, ואת פוטנציאל הסכנה המידית לחיי אזרחים והכוח המשטרתי. יריתי לעבר החשוד על מנת לנטרלו. זה היה רצף מבצעי של רסיסי שנייה לקבלת החלטות. ברכב החשוד נמצאו שני חורי כניסה של הירי, בכיסא הנהג ובמשקוף הדלת. מותו של החשוד נגרם מירי עצמי שבוצע במקביל, באותו שבריר שניה, לירי שבוצע עליו. דבר הירי העצמי של החשוד נודע לגורמי הזיהוי הפלילי רק לאחר נתיחת הגופה במכון לרפואה משפטית ולא ניתן היה לזהותו בתנאי הזירה. 

"ערכי הליבה של משטרת ישראל באו לידי ביטוי בהתנהלות מפקדים ושוטרים באירוע זה – עמידת מפקדים בראש הכוח, חתירה למגע, נחישות ודוגמא אישית. במבחן התוצאה, חשוד ברצח כפול, חמוש ומסוכן, נמצא בבריחה תוך קבלת סיוע מאחרים. הוא אותר באופן מקצועי, תוך שלושה ימי מצוד, ולבסוף נוטרל ללא פגיעה באזרחים. זו הייתה התכלית וכל השאר שולי.

"מהרגע הראשון ועד לרגע זה לא פורסמה באף הודעה רשמית של משטרת ישראל זהות היורה באירוע. נמנעתי משטף של בקשות לראיונות. מי שמכיר אותי, בארגון ומחוצה לו לאורך עשרות שנות שירות, יודע את נטייתי להתרחק מאור הזרקורים ומבולטות תקשורתית. את שמי בניתי בעבודה קשה ובפיקוד בליבת התפקידים של משטרת ישראל ולא על ידי ראיונות בתקשורת. אני מאמין בחופש העיתונות ובהיותה גוף ביקורת חיוני במדינה דמוקרטית, אך יחד עם זאת יש חשיבות לסיקור עובדתי שאינו מושפע מגל פרסומים כזה או אחר. במקרה זה סיקור אירוע שהוא הישג מבצעי ברור, כחלק מאקלים ביקורתי כלפי המשטרה, יש בו כדי לרפות את ידם של עשרות שוטרים חדורי מוטיבציה, שפעלו מסביב לשעון לאורך המבצע".    

police1

עיקרי האירוע ופעולות המשטרה על פי התחקיר:

בתאריך 25.5.16 אירע רצח כפול ברחוב פיק"א 23 בראשון לציון, בו נרצחו אנסטסיה רוסנוב, בת 29 ואליעזר קנדינוב, בן 34 ז"ל. החשוד בביצוע הרצח הוא יאן גבריאלוב, בן 36, תושב גני תקווה, בן זוגה לשעבר של המנוחה. החשוד בעל עבר פלילי עשיר בתחום אלימות ורכוש. מממצאי החקירה עולה כי הרקע לרצח היה סירובו של החשוד להשלים עם רצון המנוחה
להיפרד ממנו.

בתאריך 22.5.16, יום ראשון בשעה 21:00 לערך, הגיעה אנסטסיה רוסנוב ז"ל לתחנת המשטרה בראשון לציון ומסרה תלונה כנגד בן זוגה לשעבר יאן גבריאלוב, עמו הייתה בקשר זוגי של שנה וחצי האחרונות ועד לפני חודשיים. זו הייתה תלונתה היחידה במשטרת ישראל בעניין גבריאלוב.

בתלונתה מסרה המנוחה כי לאחרונה ניסתה להיפרד מגבריאלוב מספר פעמים אך זה איים על חייה. עוד טענה המנוחה כי גבריאלוב נוהג לעקוב אחריה, סטר לה לפני כחצי שנה ואיים להרוג אותה. בנוסף מסרה כי לפני ארבעה חודשים מצאה את צמיגי מכוניתה חתוכים וכי חשדה נפל על גבריאלוב. כל הפרטים האלה נמסרו למשטרה לראשונה ביום ראשון 22.5.16, שלושה ימים לפני הרצח.

בעת הגשת התלונה קיבלה המנוחה שיחת טלפון מהחשוד אשר טען בפניה כי הוא יודע היכן היא נמצאת. בקרב החוקרים עלה חשד שגבריאלוב עוקב אחריה ובהנחיית החוקרים מבוצעת בו במקום בדיקת חבלן לרכבה של המתלוננת לשלילת הצמדת מכשיר איתור – ללא ממצאים. בנוסף, צוות בילוש של התחנה נשלח לביתו של החשוד בגני תקווה וממקם תצפית במקום. מבוצעים שלושה ביקורי ניידות נוספים במקום מגוריו של גבריאלוב במהלך הלילה על ידי שוטרי סיור מתחנת מסובים לשם איתורו של החשוד.

באותו לילה בשעה 23:25 שוחחה חוקרת מתחנת המשטרה בראשון לציון עם עובדת סוציאלית מטעם הרווחה של הרשות המקומית בבקשה להוציא את אנסטסיה למקלט. תחילה המנוחה סירבה לצאת למקלט ולאחר שכנוע מצד הקצין התורן והחוקרת בתחנה היא נענתה לבקשה.

בשעה 02:40 הועברה המנוחה למקלט באזור הצפון במונית ובליווי אבטחתי של ניידת בילוש. חוקרת במשטרת ראשון לציון ביצעה בשעה 04:20 וידוא טלפוני להגעתה בבטחה של אנסטסיה למקלט ולקליטתה כנדרש בו. חוקרת בתחנת ראשון לציון יצרה קשר עם אם ילדו של החשוד, וביררה אם החשוד נמצא אצלה ומוסרת לה כי הוא דרוש לחקירה.  

ביום שני 23.5.16, יום לאחר הגשת התלונה, הוצא צו מעצר בהעדר נגד החשוד בבית המשפט בראשון לציון ועודכנו מעברי הגבולות. בנוסף בוצעו ביקורי ניידות משטרה על ידי שוטרי סיור של תחנת פתח תקווה בכתובתו של החשוד ואצל בני משפחתו, ללא ממצאים. לאחר שבוצעו מספר ניסיונות לאתר את החשוד באמצעות מספרי הטלפון ברשותו, הוצאה בקשה לקבלת מסמכי חברת ההשכרה בצומת גלילות, חברה ממנה נהג החשוד לשכור כלי רכב לשימושו.

חוקר משטרת ראשון לציון שוחח בשעות הבוקר עם המנוחה טלפונית בעת ששהתה במקלט לשם המשך טיפול בתיק. בשעה 19:15 הודיעה המנוחה לחוקר מתחנת ראשון לציון כי היא החליטה לעזוב את המקלט ולחזור לביתה.

בשעה 20:00 שוחח טלפונית קצין החקירות ממשטרת ראשון לציון עם המנוחה ועדכן אותה כי החשוד טרם נעצר. כאשר הוא הבין שהמנוחה עומדת על דעתה לעזוב את המקלט הוא מסר לה את מספר הטלפון האישי שלו לשמירת קשר, תדרך אותה לגילוי ערנות וביקש ממנה לקבל עדכון מיידי בכל יציאה שלה מהבית.

ביום שלישי 24.5.16 התקיימה הערכת מצב מיוחדת בראשות סגן מפקד התחנה, במהלכה הוצגה סקירה של כלל הפעולות שבוצעו עד כה מצד כל המערכים השותפים למבצע וכן הפעולות המתוכננות לביצוע במהלך היום בדגש על ניסיונות לאיתור החשוד בציר הטכנולוגי והמבצעי. המנוחה זומנה פעם נוספת על ידי חוקרי משטרת ראשון לציון ועמדה על דעתה לא לחזור למקלט. בנוסף הועברה דרישה למוקד 100 המחוזי למתן עדיפות לקריאה מהכתובת ומספר טלפון של המנוחה.

השוטרים פנו למנוח אליעזר קנדינוב ז"ל, בן זוגה של המנוחה, להגיע לגביית עדות אך הוא סרב להיות מעורב בתיק. ניתנה הנחייה לשמור על קשר רציף עם המנוחה.בין השעות 10:00-17:00 בוצעו במסגרת מאמצי האיתור של החשוד ביקורת ניידות משטרה במספר כתובות בעיר פתח תקווה, חולון, בת ים וגני תקווה וכן ביקורת של צוות שוטרי בילוש אצל בני משפחתו ומכריו של החשוד. הביקורת כללה תצפית ומארב בלשים בסמוך לביתו של החשוד. בשעה 14:30 אף נגבתה עדות נוספת מהמנוחה במהלכה היא חוזרת על סירובה לחזור למקלט.

בין השעות 22:00-03:00 בוצע מארב על ביתו של החשוד על ידי צוות של שוטרי בילוש. בנוסף בוצעה ביקורת גבולות על ידי קצין תורן לגבי יציאת החשוד ומעברים יבשתיים.

בשעה 08:00 ביום רביעי 25.5.16 הוחתם צו לפעילות טכנולוגית נוספת. בשעה 10:00 שוחחה חוקרת תחנת ראשון לציון עם המנוחה והדגישה בפניה את הצורך לשוב למקלט וביקשה לדעת מתי היא תגיע לתחנה. המנוחה השיבה שהיא ממתינה שיבואו לקחת אותה לתחנה. בשעה 10:00 הועברה בקשה לחברת השכרת הרכבים, כולל העברת צו בית משפט, לשם קבלת פרטי רכבים מצד החשוד.

בשעה 11:00 מועבר דיווח כללי לכלל הניידות בדבר פרטי החשוד, כתובת המנוחה וביצוע סיורי נוכחות במקום. בנוסף חברתה של המתלוננת התבקשה למסור עדות ובשעה 12:20 נגבית עדות מאמה של המנוחה בתחנת המשטרה, בה מסרה את הידוע לה אודות תלונת בתה.

בשעה 14:26 התקבלה הודעה אודות מציאת שתי גופות בדירת המנוחה ברחוב פיק"א 23 בראשון לציון. ניידות הגיעו לדירה בשעה 14:33. בשעה 15:59 הוקפץ צוות ימ"מ. בשעה 19:46 התבקשה יחידת המשא ומתן להכין פרופיל פסיכולוגי-התנהגותי של החשוד והתייצבה בחפ"ק. המשך המאמץ הרצוף בהיבטי המודיעין המבצעי נמשך עד יום שבת בערב, לרבות פעילות מבצעית בערים באר שבע, שדרות, קריית אונו, עפולה, מזרע ועכו.

ביום שבת 28.5.16 החשוד נע מצפון הארץ לכיוון המרכז וכוחות נעו לעברו. בשעה 18:32 באזור מחלף נשרים הוא מזהה כוח בילוש, יורד מכביש 6 לכיוון כביש 44 ופונה ימינה לכיוון כביש 40 במגמה צפונה ואחריו הכוחות המבצעיים מצמצמים טווח לאזור זה. החשוד המשיך צפונה בצומת גינתון ובחיבור עם כביש 1 ביצע פניית פרסה וחזר דרומה על כביש 40, חצה באור אדום את צומת גינתון וסיכן את משתמשי הדרך. לאחר מכן החשוד פנה ימינה מכביש 40 לשדרות הציונות בלוד ופתח בנסיעה פרועה בשטח מגורים תוך שהוא חוצה צומת נוספת באור אדום. החשוד נמלט מחסימה ברחובות גבריאל-ירושלים. רכב היחידה המרכזית ובו מפקד המחוז ועוזרו שמעו על נתיב הבריחה בגל הקשר ונסעו אחריו לתוך רחוב גבריאל.

החשוד נכנס בנהיגה פרועה ומהירה לרחוב חיים חורי, בו מצויים אזרחים וילדים, תוך סיכון ממשי של ילדה עם קורקינט על הכביש בצומת הרחובות תפוז-חורי. עוזר מפקד המחוז שנהג ברכב הימ"ר ניגח את רכב החשוד סמוך לצומת זיגלבוים–חורי ובכך גרם לסיבוב הרכב וניגח פעם נוספת את דלת הנהג על מנת למנוע את יציאתו מהרכב.

מפקד המחוז זיהה את ידי החשוד מונפות בתנועת אחיזה של חפץ ואת פוטנציאל הסכנה המוחשי והמיידי לחיי אזרחים וכוח השוטרים וירה לעבר החשוד בכדי לנטרל אותו. הירי פגע בכיסא הנהג ובמשקוף הדלת, סנטימטרים ספורים מגופו של החשוד. בדיעבד לאחר נתיחת הגופה התברר שהחשוד נהרג מירי עצמי שבוצע במקביל לירי עליו, באותו אקדח בו ביצע את הרצח